Wideodomofony i Domofony

Wideofony i domofony

Systemy w których skład wchodzą urządzenia z grupy domofonów i wideodomofonów spełniają kilka funkcji, których podstawową cechą jest ochrona obiektów. Dają nam poczucie bezpieczeństwa, poprzez identyfikację odwiedzających nas osób, ale także komfort obsługi wejść prowadzących do chronionego obiektu. Domofony to jeden z najtańszych sposobów zabezpieczenia mienia, pamiętać należy jednak aby wybierać urządzenia sprawdzonych i uznanych producentów, aby systemy te nie sprawiały nam niepotrzebnych problemów. Z drugiej strony nawet najlepszy producent i małoprofesjonalny montaż nie zapewnią nam jakości. Cześć klientów decyduje się na rozwiązania pośrednie — dobrze zamontowane często dorównują parametrami i funkcjonalnością te markowe dostępne na polskim rynku.

Systemy te możemy podzielić na kilka grup produktowych, których zastosowanie uzależnione jest od potrzeb klientów.

Podstawowym zestawem do łączności pomiędzy osobą odwiedzającą a klientem jest zestaw składający się z bramofonu (kasety zewnętrznej) oraz unifonu (słuchawki domofonowej), służących do komunikacji głosowej. Bramofon wyposażony z kamerę z diodami IR, a unifon z wyświetlaczem LCD staje się wideodomofonem, który może pełnić wiele pożytecznych funkcji:

  • Przede wszystkim podgląd osoby dzwoniącej,
  • rejestracja osoby dzwoniącej w pamięci (niektóre modele),
  • poprzez 2 jednostki wewnętrzne może być wykorzystywany jako intercom (niektóre modele),
  • możliwość podłączenia dodatkowej zewnętrznej kamery i podgląd na wewnętrzny LCD,
  • możliwość podglądu osoby dzwoniącej na telefonie (videodomofony IP) i sterowanie z telefonu,
  • mogą być wyposażone w zamek szyfrowy służący do otwarcia drzwi, furtki lub być wyposażone w karty zbliżeniowe, pastylki lub czytniki linii papilarnych

Dla zastosowań, w których potrzebne jest zapewnienie komunikacji pomiędzy dowolnymi pomieszczeniami w obrębie jednego budynku, a gdzie nie ma potrzeby komunikacji z bramą, drzwiami zewnętrznymi możemy zastosować urządzenia interkomowe.