Monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny – kamery dla kogo?

Trochę teorii:

CCTV (ang. closed-circuit television) to określenie telewizji przemysłowej , czyli systemu przekazywania obrazu w obrębie zainstalowanych kamer. Sygnał udostępniany jest określonym upoważnionym osobom. Systemy takie w dzisiejszych czasach spotykamy na co dzień w sklepach, firmach, na ulicach miast - wszędzie. Nie ma przeciwwskazań do montowania monitoringu w pomieszczeniach zamkniętych, otwartych, na zewnętrznych ścianach budynków gdzie temperatura spada poniżej zera. Obecnie dostępny sprzęt pozwala na skonfigurowanie systemu, który będzie pracował w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Systemy takie mogą być stosowane – jako całkowicie ukryte- służby leśne, detektywi, służby wywiadowcze.


Bezpieczeństwo dla każdego jest wartością najwyższą. W firmach, gdzie bezpieczeństwo przechowywania danych oraz wymuszenie właściwej postawy pracowników wymaga tego typu zabezpieczeń Coraz więcej mniejszych przedsiębiorstw inwestuje w systemy wizyjne przekonując się, że inwestycja zwraca się wielokrotnie w bardzo krótkim czasie. 

Coraz poważniejszą grupę odbiorców stanowią klienci indywidualni, którzy montują systemy monitoringu w domach mieszkalnych. Te połączone z odpowiednim systemem alarmowym pozwalają spokojnie wyjechać na wakacje i nie obawiać się o swój dobytek.

Monitoring to nie tylko kamera. Najprostszy zestaw do monitoringu, składa się z :

  • Kamera CCTV. Dobór odpowiedniej kamery ma bardzo duże znaczenie. W zależności od obszaru jaki monitorujemy dobieramy parametry obiektywu (głównie ogniskową) i rodzaj kamery. Najpowrzechniejsze stały się kamery z promiennikami IR- widzacymi również w pełnej ciemności.
  • Rejestrator obrazu. Kamera jest tylko elementem podglądającym interesujący nas obiekt. Za zarządzanie kamerą (całą siecią kamer) odpowiada rejestrator, czyli jednoska którą programujemy zgodnie z naszymi wytycznymi. Tutaj możemy ustalać wiele parametrów nagrywania (np. rejestrowanie w określonych godzinach, w momencie wykrycia ruchu przez kamere w monitorowanym obszarze lub non stop 24h/dobę), jakość zapisywanego obrazu, definiujemy różnego rodzaju zdarzenia alarmowe, ustalamy dostęp do podglądu materiału na żywo, on-line, eksportu materiałów archiwalnych, stref martwych monitoringu i wielu innych. Wybór rejestratora jest ściśle powiązany z ilością obsługiwanych kanałów (ilością kamer jakie możemy podłączyć do jednego rejestratora).
  • Monitor. Urządzenie, gdzie będzie wyświetlany podgląd z kamer, poprzez strumień z rejestratora i dostęp do menu rejestratora, montowany szczególnie na zapleczu firmy, sklepu. W domach do podglądu używa się zwykły TV z odpowiednim wejściem.